Hygieniaohjeet: Toimi näin kuntosalilla koronavirusepidemian aikana

Käsienpesu on erityisen tärkeässä roolissa tartuntojen ehkäisemisessä.
Kuntokeskus Riihimäki ottaa koronavirusepidemian vakavasti ja tekee kaikkensa, että harjoittelu kuntosalilla olisi turvallista myös epidemian aikana.
Olemme laatineet ohjeistuksen, joka noudattaa viranomaisten ohjeita ja suosituksia muun muassa hygieniaan liittyen.
Toimi näin kuntosalilla:
- Pese kädet ennen ja jälkeen treenin sekä aina wc-käynnin jälkeen. Pese kätesi lämpimällä vedellä ja nestesaippualla riittävän kauan (n. 20 sekuntia) aina kuntosalille tultuasi ja esimerkiksi ennen ruokailua.
- Käsien pesun ohella voit käyttää käsidesiä. Kuntokeskus Riihimäki saa lisää käsidesiä tämän hetken tiedon mukaan ensi viikolla, kun tuotteita saapuu tukkuihin.
- Kun käytät käsidesiä, ota kerralla määrä, jolla pystyt hieromaan kätesi kauttaaltaan.
- Älä tule kuntosalille, jos tunnet olosi nuhaiseksi, kuumeiseksi tai yskäiseksi.
- Älä koskaan koske pesemättömillä käsillä kasvojasi suun, silmien ja nenän alueelta.
- Yski ja aivasta nenäliinaan tai hihaasi. Älä yski käsiisi. Heitä käytetty nenäliina roskiin.
- Vältä kättelyä.
- Pyyhi laitteet käytön jälkeen desinfiointiaineella (Kuntokeskus Riihimäen tiloissa olevat mustat pullot).
- Treenihansikkaiden käyttö voi osaltaan parantaa hygieniaa.
- Käytä treenatessa omaa hikipyyhettä.
Kuntokeskus Riihimäki desinfioi kuntosalilaitteita ja -välineitä säännöllisesti. Paras tapa ehkäistä mahdollista virustartunta on huolehtia käsien pesusta treenin jälkeen. Kuntokeskus Riihimäen henkilökunta on sitoutunut noudattamaan viranomaisten hygieniaohjeistusta.
Jos olet palannut esimerkiksi Pohjois-Italiasta tai muilta merkittäviltä epidemia-alueilta, suosittelemme, että pidät taukoa kuntosaliharjoittelusta kahden viikon ajan.
Pidämme sinut ajan tasalla koronavirustilanteen vaikutuksista somekanavissamme!